Korduma kippuvad küsimused
Põhuplaadiga töötamine on väga lihtne ning kiire, kuid selleks, et tagada maksimaalne tööefektiivsus ning -tulemus tuleb järgida järgnevaid juhiseid põhuplaadi töötlemiseks, paigaldamiseks ning lõppviimistluseks. Samuti anname vastuse kõige enam korduma kippuvatele küsimustele.
Mis on põhuplaat ning kus seda kasutada?
Põhuplaat on väga suure rõhu all ning kõrge temperatuuri käes
kokkupressitud nisupõhust ehitusplaat. Põhuplaadi kokkupressimisel ei ole kasutatud ühtegi keemilist sideainet (plaati hoiab koos ligniin – looduslik liimaine, mis tuleb nisupõhust selle kuumtöötlemisel rõhu all).
Tegemist on 100% ümbertöödeldava ning loodusliku materjaliga. Põhuplaati kasutatakse ehituspaneelidena nii uue elamu ehitamisel (täislahendus põhuplaadist) kui ka olemasoleva renoveerimiseks (sobib nii sise- kui ka välitöödeks).
Põhuplaadiga saab ehitada hooneid kõrgusega kuni 22,5m.
Põhuplaat on
- suurepärase helisummutava omadusega
- tulekindel
- mehhaaniliselt tugev ja vastupidav
- suure soojussalvestusega
- väga hea niiskusregulatsiooniga (laseb ruumidel hingata)
Kas põhuplaat on tõepoolest tulekindel? Tegemist on siiski ju põhuga!
Vastus on lihtne – põhuplaat lihtsalt ei põle! Kuna plaat on valmistatud väga suure rõhu ja kõrge temperatuuri koosmõjul, siis sisaldab plaat väga vähesel määral hapnikku. Põlemiseks on vaja aga kolme tegurit, 1. materjali 2. kuumust ja 3. õhku, kui üks nimetatud tegurist on aga puudu, siis põlemist ei toimu.
Kas olete kunagi proovinud põlema panna näiteks vana raamatut – päris keeruline ettevõtmine kas pole?
Kuidas suhtuvad närilised põhuplaadist ehitatud või renoveeritud hoonetesse?
Põhuplaadi tootmiseks kasutatakse vaid “pekstud” nisu ehk siis viljaterad on enne tootmise algust põhust eemaldatud.
Lõpptulemusena kas siis uue maja ehitamisel või olemasoleva renoveerimisel ei ole ühelgi närilisel põhjust himustada just põhuplaadist seina – pigem huvitab neid see, mis on seina taga ehk siis inimese elutegevusel tekkinud toidujäägid vms.
Kuidas põhuplaat niisukusele vastu peab?
Põhuplaat reguleerib ruumi niiskust.Pärast põhu töötlemist kuuma ja rõhu toimel põhuplaadiks , moodustuvad põhu tuumas mikropoorid, mis salvestavad endasse niiskust. Niiskus säilitatakse plaadis kuniks plaati ümbritsev keskkond on selleks sobilik. Olude muutumisel niiskus plaadist vabaneb ning seeläbi parendatakse ruumi õhuniiskuse taset.
Mis on põhuplaadi eluiga?
Senini teadaolevalt on esimesi kordi põhuplaati kasutatud ligikaudu 100 aastat tagasi. Esimesed põhuplaatidest majad Inglismaal ehitati 1942-1960ndatel aastatel ning on tänaseni kasutusel. 1936ndatest aastatest on teada hoone Prahast, mille siseseinad olid ehitatud põhuplaadist ning kestsid kuni mõne aasta taguse ümber ehitamiseni, mille käigus ka seinad avastati.
Kas põhuplaati on lihtne kasutada??
Põhuplaatide paigaldamine ei ole raske, kuna see on ühtne ning läbimõeldud paneelida paigaldamise süsteem. Sellegipoolest peab paneelide paigaldamisel väga täpselt järgima meie poolt antud juhiseid, selleks et saavutada soovitud tulemus.
Põhuplaadi lõikamine
Plaadi lõikamiseks on kõige paremad abivahendid ketassaag ja tikksaag.
Lõikeservade kaitsmine
Kõik lõigatud servad tuleb katta spetsiaalse teibiga, mida teil on
võimalik seotada kahes erinevas laiuses meie käest.
Põhuplaadi süvistamine
Põhuplaati saab süvistada pikkupidi kogu paneeli ulatuses. Selleks soovitame kasutada ketassaagi 45 ° nurga all ning süvistuse paksus ei tohi ületada 30cm.
Elektripistikute paigaldusel kasutada pikemat toosifreesi, mis mõeldud puidule. Seejärel teipida augu ääred. Kindlasti kasutada tulekindlat toosi, mis paigutada paneeli sisse.
Kruvimine
Kruvide kasutamine on lihtne, selleks kasuta akutrelli ja eelpuurimine pole vajalik. Kasuta 5 või 6-se läbimõõduga kruvisid ning seibe kruvide all, mis tagavad tugeva tulemuse, sirgemad seinad ja tulepüsivuse. Ühe plaadi paksusel seinal saab plaate kinnitada teineteise külge ka diagonaalis kruvidega ühest plaadis teise, selleks kasuta 4-se läbimõõduga kruvisid.